<script> <style> ". ". ".

•Uitgelicht

Jovin Webb keert terug met Son of a Sinner .  

#62 Column: De plaat en zijn verhaal - Den Kjearl Met Den Jurk An, Aphrodite’s Child

#60 Column: De plaat en zijn verhaal. 

Den Kjearl Met Den Jurk An, Aphrodite’s Child

Geschreven door: Henk Laing

Mijn vader had vroeger een eigen manier om artiesten te benoemen. Zo noemde hij Demis Roussos altijd “Den Kjearl Met Den Jurk An”.



 
 

Den Kjearl Met Den Jurk An, Aphrodite’s Child

Mijn vader had vroeger een eigen manier om artiesten te benoemen. Zo noemde hij Demis Roussos altijd “Den Kjearl Met Den Jurk An”. Zijn echte naam vond hij waarschijnlijk lastig om te onthouden, maar dat hij onder de indruk was van Roussos’s warme stem en opvallende gewaden, was duidelijk. Als kind nam ik die bijnaam gewoon over en langzaam maar zeker kon ik zijn muziek enigszins ook wel waarderen.

Een paar jaar later bracht mijn zwager een Best Of-LP mee van Aphrodite’s Child. Tot mijn verrassing ontdekte ik dat “Den Kjearl” de zanger en frontman van deze Griekse band was. Dat was nieuw voor mij. Opeens hoorde ik zijn stem in een heel andere muzikale omgeving.

De muziek was meeslepend en soms zelfs een beetje mysterieus. Het was geen achtergrondmuziek, maar muziek waar je echt voor moest gaan zitten. Voor wie houdt van emotie, diepgang en een vleugje psychedelica, is dit een echte aanrader. Tijdens mijn diensttijd kocht ik dezelfde LP nieuw, in de welzijnswinkel van de Willem de Zwijgerkazerne in Wezep.

Op de Best Of-LP staan veel bekende nummers die een hoge score behaalden in de Nederlandse Top 40, maar I Want To Live blijft voor mij de betere.

I Want To Live

Dit nummer werd niet zomaar een succes. Platenmaatschappij Philips en de Franse producer Gérard Fallec gebruikten een slim en bewezen recept om er een hit van te maken.

Het succes van het nummer rustte op vier belangrijke elementen:

  • Een klassieke basis
    De melodie is gebaseerd op het Franse liefdeslied Plaisir d’amour uit 1784. De tekst werd geschreven door Jean-Pierre Claris de Florian en de muziek gecomponeerd door Jean Paul Egide Martini. De band had eerder al succes met deze aanpak: hun hit Rain and Tears was gebaseerd op de beroemde Canon in D van Johann Pachelbel.
  • De Vangelis-touch
    Toetsenist Vangelis Papathanassiou gaf de oude melodie een eigentijds pop- en rockgeluid. Met zijn karakteristieke orgel- en toetsenpartijen creëerde hij een warme en dromerige sfeer.
  • De tekst van Bergman
    De Britse tekstschrijver Boris Bergman schreef een gevoelige Engelse tekst die goed aansloot bij de sfeer van de late jaren zestig.
  • De stem van Roussos
    Zanger Demis Roussos gaf het nummer zijn bijzondere karakter. Met zijn hoge en herkenbare stem maakte hij van het lied een emotionele en bijna theatrale ervaring.

Hoewel het nummer een grote hit werd, keken de bandleden er verschillend tegenaan. Vangelis vertelde later in interviews dat hij dit soort popnummers vooral schreef omdat de platenmaatschappij dit wilde. Voor hem waren de hits een manier om later meer artistieke vrijheid te krijgen en zijn eigen, meer experimentele muziek te maken.

Demis Roussos dacht daar anders over. Hij was juist trots op het nummer en hield van de dramatische sfeer. Hij beschouwde deze periode als een bijzondere tijd waarin jonge Griekse muzikanten internationaal doorbraken. Daarom bleef hij het lied ook tijdens zijn solocarrière regelmatig zingen.

Aphrodite's Child hoes
 

Op verschillende muzieksites komen nog enkele interessante feiten naar voren:

  • De link met Elvis
    Omdat hetzelfde oude liefdeslied als basis werd gebruikt, heeft het nummer een directe muzikale band met Can’t Help Falling in Love van Elvis Presley uit 1961.
  • De release
    De single verscheen in april 1969. Op de B-kant stond het nummer Magic Mirror. Later werd I Want To Live toegevoegd aan het album It’s Five O’Clock.
  • Nummer 1 in Nederland
    Het nummer werd in heel Europa goed ontvangen. In Nederland bereikte het zelfs de eerste plaats van de Nederlandse Top 40 in januari 1970.
  • Een muzikale brug
    Muziekkenners zien het nummer als een belangrijk moment in de ontwikkeling van de band. In deze periode groeide de groep van een succesvolle popband naar een avontuurlijke rockformatie. Die ontwikkeling kwam later volledig tot uiting op het album 666.

Aphrodite’s Child

De naam Aphrodite’s Child klinkt misschien als iets uit de oude Griekse mythologie, maar in de jaren ’60 stond het voor een Griekse rockband die wereldwijd furore maakte. En dat was niet voor niets. Aphrodite’s Child was de band die twee grote namen in de muziek voortbracht: Demis Roussos en Vangelis.

De band werd in 1968 opgericht door Griekse muzikanten die naar Parijs verhuisden om hun droom van internationale roem na te jagen. Oorspronkelijk zouden ze met z’n vieren beginnen, maar door de militaire dienstplicht van gitarist Anargyros Koulouris startten ze als trio: Vangelis (toetsen), Demis Roussos (zang en bas) en Loukas Sideras (drums).

Hun eerste hit, Rain and Tears, was meteen een succes en stond 14 weken in de Nederlandse hitparade. Ook andere nummers zoals I Want to Live, It’s Five O’Clock en Marie Jolie waren populaire hits in Europa.

Toch liep het niet altijd even soepel tussen de leden van de band. Vangelis wilde meer experimenteren met muziek in de studio, terwijl de andere leden liever toerden. Tijdens de opnames van hun ambitieuze conceptalbum 666, gebaseerd op het Bijbelboek Openbaring, viel de band uit elkaar. Roussos ging op tournee, terwijl Vangelis het album alleen afwerkte. 666 kwam uit in 1972, kort nadat de band officieel stopte.

Na het uiteenvallen van Aphrodite’s Child ging Demis Roussos verder als soloartiest en had in de jaren ’70 enorme successen. Hij werd een wereldwijd icoon met hits als My Friend the Wind, Forever and Ever en Schönes Mädchen aus Arcadia. Ook in Nederland bleef hij populair, en in 2016 openden zijn kinderen zelfs een Demis Roussos Museum, eerst in Nijkerk en nu in Athene.

Vangelis, aan de andere kant, werd een van de grootste componisten van filmmuziek. Hij won een Oscar voor de soundtrack van Chariots of Fire en maakte beroemde muziek voor films als Blade Runner en 1492: Conquest of Paradise. Tot zijn overlijden in 2022 bleef hij actief in de muziekwereld.

Hoewel Aphrodite’s Child maar vier jaar actief was, heeft de band een onuitwisbare indruk achtergelaten. Hun mix van pop, psychedelische rock en symfonische muziek, met een vleugje Griekse flair, is nog steeds de moeite waard om naar te luisteren. Zeker hun album 666 wordt beschouwd als een klassieker in de progressieve rockmuziek.

Mensen die in de jaren ’60 dachten dat Griekse muziek alleen maar sirtaki was, werden aangenaam verrast door de vernieuwende muziek van Aphrodite’s Child. 

Songtekst

I want to live
Where they’ll change what they have done
Yeah

 I must die
cold and shunned by the sun
Yeah

 Why should I stay
Where there are people that hate
The things I need
and making me wait
yeah

 They will teach you the hows instead of the why’s
They will turn your truth into lies

 I feel like crying
when I’m groping for a way
to stop it from going
cause I want it,
want it, to stay
Yeah

 They will teach you the hows instead of the why’s
They will turn your truth into lies

 I want to live
try, look and understand
I needed you to take hold of my hand
and pull me up, yeah

I feel but I can’t, yeah
(Yes I do)

I want to, I want to live
Yes, I want to live yeah, yeah
To feel and…
[I’m gonna lose it, yeah]

Vertaling

Ik wil leven
Waar men verandert wat men heeft gedaan
Ja

Ik moet sterven
Koud en verstoten door de zon
Ja

Waarom zou ik blijven
Waar mensen zijn die haten
Wat ik nodig heb
En me laten wachten
Ja

Ze leren je hoe het moet in plaats van waarom
Ze veranderen jouw waarheid in leugens

Ik heb zin om te huilen
Wanneer ik tastend een manier zoek
Om te voorkomen dat het verdwijnt
Want ik wil dat het,
Dat het blijft
Ja

Ze leren je hoe het moet in plaats van waarom
Ze veranderen jouw waarheid in leugens

Ik wil leven
Proberen, kijken en begrijpen
Ik had je nodig om mijn hand vast te pakken
En me overeind te trekken, ja

Ik voel het, maar ik kan niet, ja
(Ja, dat doe ik)

Ik wil, ik wil leven
Ja, ik wil leven, ja, ja
Om te voelen en…

[Ik ga de controle verliezen, ja]

[Back to TOP]

Geen opmerkingen: