<script> <style>

•Uitgelicht

   Ribs & Blues 2026    

# 49 Column: De plaat en zijn verhaal. Chicken Shack – I’d Rather Go Blind

 
  • Column: De plaat en zijn verhaal. 

    Chicken Shack – I’d Rather Go Blind

  •  Geschreven door: Henk Laing 

Hoe langer je naar muziek luistert, hoe duidelijker het wordt: populaire muziek leeft van interpretatie, herhaling en heruitvinding. Covers spelen daarin een centrale rol. Maar weinig nummers zijn zó vaak en zó overtuigend opnieuw vertolkt als I’d Rather Go Blind. Volgens diverse bronnen bestaan er inmiddels meer dan honderd geregistreerde covers. Dat is uitzonderlijk, maar niet verrassend. De kracht van het nummer schuilt in zijn eenvoud: een Soul ballad die iedere vocalist uitnodigt om zich volledig bloot te geven......►►►

Hoe langer je naar muziek luistert, hoe duidelijker het wordt: populaire muziek leeft van interpretatie, herhaling en heruitvinding. Covers spelen daarin een centrale rol. Maar weinig nummers zijn zó vaak en zó overtuigend opnieuw vertolkt als I’d Rather Go Blind. Volgens diverse bronnen bestaan er inmiddels meer dan honderd geregistreerde covers. Dat is uitzonderlijk, maar niet verrassend. De kracht van het nummer schuilt in zijn eenvoud: een Soul ballad die iedere vocalist uitnodigt om zich volledig bloot te geven.

Het lied werd in 1967 opgenomen door Etta James, op dat moment al een van de grootste stemmen in soul en rhythm & blues. De officiële release volgde in 1968, als B-kant van Tell Mama en later op het gelijknamige album. Het verhaal achter het nummer is bijna even indrukwekkend als de uitvoering zelf. Ellington Jordan schreef het in de gevangenis. De tekst ademt verlies, liefdesverdriet, wanhoop, rauw en zonder poespas. Etta James hielp het af te maken en gaf het een stem die tegelijk kwetsbaar en krachtig is. Precies dat maakt soul zo uniek.

Sindsdien groeide I’d Rather Go Blind uit tot een van de meest gecoverde soul ballads aller tijden. Artiesten als Rod Stewart, Koko Taylor, B.B. King en Beth Hart maakten ieder hun eigen versie. Ook Sean Webster liet horen hoe tijdloos het nummer is. Toch blijft voor mij persoonlijk de uitvoering van Chicken Shack de meest bijzondere, misschien omdat juist hun versie ervoor zorgde dat dit lied mij voor het eerst raakte.

In 1969 bracht de Britse bluesband Chicken Shack hun interpretatie uit, gezongen door Christine Perfect, later wereldberoemd als Christine McVie van Fleetwood Mac. Haar zachte, bijna breekbare stem gaf het nummer een andere dimensie. Voor veel Europese luisteraars was dit de eerste kennismaking met I’d Rather Go Blind. Daardoor kreeg het lied een vaste plek in de blues- en rockgeschiedenis.

Chicken Shack werd in 1965 opgericht door Stan Webb (gitaar, zang), Andy Silvester (bas) en Alan Morley (drums). De band wisselde regelmatig van bezetting, maar bleef een vaste waarde binnen de Britse blues. In Nederland is Chicken Shack vooral bekend dankzij I’d Rather Go Blind en onder ingewijden, het instrumentale Sad Clown.

De wortels van de band gaan terug tot 1964 toen Webb en Silvester samen met Christine Perfect en Chris Wood de groep Sounds of Blue vormden. Een jaar later werd dat Chicken Shack, geïnspireerd door Jimmy Smiths album Back at the Chicken Shack en door de verwijzingen naar “chicken shacks” in oude bluesnummers.

 

In de tweede helft van de jaren zestig stond de band veelvuldig in de Star-Club in Hamburg waar ook The Beatles eerder optraden. Muzikanten als Al Sykes, Hughie Flint en later Dave Bidwell maakten in die periode deel uit van de groep. In 1967 speelde Chicken Shack voor het eerst op Britse bodem tijdens het National Jazz and Blues Festival in Windsor. Kort daarop volgde een contract bij het blueslabel Blue Horizon. Het debuutalbum, Forty Blue Fingers, Freshly Packed and Ready to Serve, verscheen in 1968.

Hoewel de band geen grote mainstreamdoorbraak kende, scoorde ze wel twee bescheiden hits:

  • I’d Rather Go Blind
    Tears in the Wind (video ▼)

Na dit succes vertrok Christine Perfect om te trouwen met John McVie en zich aan te sluiten bij Fleetwood Mac. Paul Raymond nam haar plek in. Toen Blue Horizon in 1971 het contract niet verlengde, stapten Raymond, Silvester en Bidwell over naar Savoy Brown. Stan Webb ging verder met nieuwe muzikanten, onder wie John Glascock en Paul Hancox. Zij namen Imagination Lady op, maar ook deze bezetting bleef niet lang bij elkaar. Glascock vertrok naar Jethro Tull en Webb speelde in 1974 tijdelijk bij Savoy Brown, waarna Chicken Shack even stilviel.

Vanaf 1976 blies Webb de band nieuw leven in, telkens met wisselende muzikanten. Door de jaren heen sloten onder anderen Paul Butler, Keef Hartley, Ric Lee (Ten Years After) en Miller Anderson zich aan. Vandaag de dag is Stan Webb het enige vaste lid. Hij houdt de naam en de muziek nog altijd springlevend ruim zestig jaar na de oprichting.

I’d Rather Go Blind vertelt over het moment waarop je voelt dat iemand van wie je houdt langzaam van je wegglijdt. De zangeres merkt dat haar partner verandert en vermoedelijk een ander heeft. Die pijn is nauwelijks te verdragen. Ze zegt dat ze liever blind zou zijn dan hem te zien vertrekken. Die figuurlijke uitdrukking maakt de emotionele impact van het verlies glashelder: je wilt het niet zien, je wilt het niet meemaken, maar je weet dat het onvermijdelijk is.

Dat is precies waarom muzikanten uit soul, blues, rock en pop keer op keer naar dit lied terugkeren. De melodie is eenvoudig maar krachtig. De thematiek is universeel. De emotie is onontkoombaar. I’d Rather Go Blind is al meer dan een halve eeuw oud, maar blijft generaties raken. Het is geen nummer meer, het is een klassieker die mee blijft groeien.

 

Songtekst

Something told me it was over
When I saw you and her talking
Something deep down in my soul said, cry girl
When I saw you and that girl walking

I would rather, I would rather go blind, boy
Than to see you walk away from me
So you see, I love you so much
And I don't wanna watch you leave me, baby
But most of all, I don't wanna be free

I was just, I was just, I was just sitting here thinking
About your kiss and your warm embrace
With the reflection in the glass that I held to my lips, baby
Revealed the tears that were on my face

I would rather go blind, boy
Than to see you walk away from me
So you see, I love you so much
And I don't wanna see you leave me, baby
But most of all, I don't wanna be free

Baby, baby, baby, I would rather go blind

 

 

Vertaling

Er zei iets tegen me dat het voorbij was,
toen ik jou met haar zag praten.
Iets in me zei gewoon: “Huil maar, meisje,”
toen ik jullie samen zag lopen.

Ik zou liever niks zien, jongen,
dan jou bij me weg te zien gaan.

Snap je, ik hou zó veel van je,
en ik wil niet zien dat je weggaat.
Maar het ergste is:
ik wil niet zonder jou verder.

Ik zat gewoon hier,
aan je kus en je warme knuffel denkend.
En toen ik in het glas keek dat ik tegen mijn lippen hield,
zag ik al die tranen op mijn gezicht.

Ik zou liever niks zien, jongen,
dan jou bij me weg te zien gaan.
Ik hou zoveel van je,
en ik wil niet zien dat je me verlaat.
Maar het allerergste?
Ik wil niet vrij zijn zonder jou.

Baby, Baby, Baby… ik zou echt liever niks zien.

 

 

 

 

[Back to TOP]

Geen opmerkingen: